"> انتشارات قرآن و اهل بیت نبوت ع – آثار مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت ع دانشگاه تهران | بررسی تدبری سوره‌های قرآن؛ سوره مبارکه قدر

بررسی تدبری سوره‌های قرآن؛ سوره مبارکه قدر

قطع کتاب: رحلی

سخنرانی احمدرضا اخوت

انتشارات: قرآن و اهل بیت نبوت علیهم السلام

 

برای تهیه نسخه الکترونیک این کتاب به اینجا مراجعه نمایید.

جهت سفارش نسخه چاپی  درخواستتان را در فرم انتهای صفحه ثبت نمایید.

محصولات مرتبط

توضیحات

سوره مبارکه قدر یکی از سوره‌های بسیار با عظمتی است که روایات فراوانی در قدر و منزلت آن آمده است و توصیه‌های فراوانی به قرائت آن در مواقع مختلف شده است.

این سوره که به نزول قرآن در شب قدر و عظمت شب قدر در زندگی انسان اشاره دارد نقش امام نور هر زمان را تبیین می‌کند و حضور وی را در هر زمان که برای تعیین مقدرات انسان‌ها و همه هستی ضروری است تبیین می‌کند. به همین دلیل این سوره را می‌توان سوره قدر قرآن دانست که به واسطه آن هر انسان مؤمنی به یمن امام خود هم به ارزش حقیقی انسانیت راه می‌یابد و هم به مقدرات عالی در جهت کمال دست می‌یابد.

بر اساس برخی از روایات ارزش و قدر سوره قدر به دلیل حضور امام معصوم در صحنه‌های زندگی است که در هیچ زمانی نیز قطع نمی‌شود به همین دلیل آن را سوره‌ای برای اثبات امامت دوازده امام و احتجاج در این باره دانسته‌اند. بر ا ین اساس برخی سوره قدر را شناسنامه امام در قرآن دانسته همانطور که سوره توحید را شناسنامه خداوند می‌دانند. خواندن این دو سوره در نمازهای واجب و مستحب که در نمازهای متعددی نیز آمده است نشان‌دهنده توجه به نظام فکری نظام‌سازی، جریان‌سازی و تمدن‌سازی دین توحیدی در جامعه است.

سوره مبارکه قدر، از مجموعه کتب بررسی تدبری سوره‌های قرآن حاصل پیاده‌سازی و تدوین ، مباحث این سوره، در جلسات در شب‌های قدر سال ۹۷ می‌باشد.

 

جهت سفارش نسخه چاپی کتاب، درخواستتان را در فرم زیر ثبت نمایید.

[gravityform id=”3″ title=”true” description=”true”]